آخرین اخبار و رویدادهای جهان

درخواست دیده‌بان حقوق بشر برای تشکیل کمیته‌ حقیقت‌یاب درباره مفقودین جنگ سوریه

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶

دیده‌بان حقوق بشر تشکیل کمیته‌ای حقیقت‌یاب برای انجام تحقیقات در مورد سرنوشت هزاران نفری که در سوریه مفقود شده‌اند و شناسایی گورهای دسته‌جمعی در این کشور را خواستار شد.

به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، این سازمان حقوقی در بیانیه‌ای اعلام کرد، باید فورا نهادی تاسیس شود که انجام تحقیقات درباره سرنوشت مفقودی‌ها در سوریه و محل‌هایی که ممکن است آنها آنجا باشند و نیز بررسی اجساد مجهول و گورهای دسته‌جمعی در این کشور را بر عهده بگیرد.

این درخواست دیده‌بان حقوق بشر به مناسبت روز جهانی قربانیان “ناپدید شدن اجباری” مصادف با ۳۰ اوت که سازمان ملل آن را تعیین کرده، مطرح شد.

از زمان آغاز درگیری‌های داخلی در سوریه از مارس ۲۰۱۱ تاکنون ده‌ها هزار سوری در مناطق درگیری‌ها ناپدید شده‌اند.

این سازمان حقوقی تاکید کرد که حامیان بین‌المللی روند سیاسی در سوریه باید از تاسیس کمیته مذکور حمایت کرده و همه طرف‌ها را به کمک در کشف سرنوشت مفقودان ملزم کند.

ساره لیا ویستون، مدیر بخش خاورمیانه این سازمان گفت: در صورتی که مذاکرات در زمینه برخورد با مقدار قابل قبولی از بازداشت‌ها و ناپدید کردن‌های اجباری متوقف شود، سوریه هرگز نخواهد توانست گامی در این مسیر بردارد.

این سازمان حقوقی تاکید کرد، کمیته حقیقت‌یاب باید اختیارات گسترده‌ای داشته باشد که امکان انجام تحقیقات را به این کمیته بدهد و نیز تمامی اسناد رسمی را بتواند بررسی کرده و با هر مسئولی مصاحبه کند.

طبق گزارش برخی نهادهای حقوقی تعدادی از فعالانی که به شکل مسالمت‌آمیز فعالیت داشتند به ویژه در اوایل درگیری‌ها در سوریه بازداشت شدند و هنوز هم بعضی از آنها در زندان‌ها هستند.

انتهای پیام