آخرین اخبار و رویدادهای جهان

طرح مساله تعلق کرکوک به ترکمن‌ها

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶

طرح مساله تعلق کرکوک به ترکمن‌ها

دسته بندی : اخبار تاریخ : سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶

یک نماینده عراقی اعلام کرد که سه کشور این مسئله را تایید می‌کنند که کرکوک متعلق به ترکمان‌ها باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، جاسم محمد جعفر، از نمایندگان عراقی اعلام کرد که هیئت عالی هماهنگی ترکمان‌های عراق روز گذشته نشستی در آنکارا، پایتخت ترکیه با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه برگزار کرد که این نشستِ بخش هماهنگی ترکمن‌ها با اردوغان، در نوع خود بی سابقه بوده است.

وی افزود که ترکمان‌ها این مسئله را احساس کردند که عراق، ترکیه، ایران و سازمان ملل از آینده سیاسی آنها در کرکوک حمایت می‌کنند و از اینکه کرکوک متعلق به ترکمان‌ها باشد و دو منطقه طوز و تلعفر نیز تبدیل به دو استان شوند و ترکمان‌ها در شراکت در این مناطق به ایفای نقش بپردازند، حمایت کرده‌اند.

این نماینده عراقی اعلام کرد این نشست “بسیار عالی” بود، چراکه شرکت کنندگان در آن با شفافیت هرچه تمام تر درمورد آینده ترکمان‌ها و مسائل استراتژیکی که باید ظرف پنج سال آتی اتخاذ شود، گفت‌وگو کردند.

وی اظهار خرسندی کرد که رابطه جدیدی میان عراق و ترکیه برقرار شده و بسیاری از موانع رفع گردیده و چشم‌اندازهای کاری جدیدی جهت همکاری اقتصادی و سیاسی گشوده شده است.

جاسم محمد جعفر حمایت ترکیه از ترکمان‌ها را ستود و خواهان این شد که پست استان‌داری کرکوک به ترکمان‌ها و معاونت آن به یک عرب و ریاست شواری استان به کردها تعلق بگیرد و مدیریت آن با شراکت و توافق بر اساس آنچه که در ماده ۲۳ قانون ۳۶ سال ۲۰۰۸ آمده است، انجام شود.

انتهای پیام