آخرین اخبار و رویدادهای جهان

فردا - یک رخت آویز همه کاره بسازید

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶

فردا – یک رخت آویز همه کاره بسازید

دسته بندی : اخبار تاریخ : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶

سرویس سبک زندگی فردا:   البته همه کاره که اغراق است! شاید بهتر است بگویم“یک وسیله دو کاره بسازید!  به نقل از فوت و فن به هر حال، چیزی که امروز به شما آموزش می‌دهیم می‌تواند خانه را از نامرتبی و آشفتگی نجات دهد و در وقت‌تان صرفه جویی کند!

رخت آویز خلاقانه بسازید

 

وقتی بعد از گذراندن یک روز طولانی به خانه می‌رسید چه می‌کنید؟ لباس را از تن در می‌آورید و روی مبل پرت می‌کنید، روزنامه‌ای که دست‌تان است را روی میز رها می‌کنید و به همین صورت هر کدام از لباس‌ها یا اشیایی که دست‌تان بوده اند را به گوشه‌ای از خانه پرت می‌کنید و خودتان هم روی مبل ولو می‌شوید! به این ترتیب است که صبح روز بعد باید نیم ساعت دنبال هر کدام از وسایل‌تان بگردید!

اما من به شما پیشنهاد می‌کنم این چوب لباسی چند کاره را بسازید و خانه‌ای مرتب داشته باشید، به علاوه وقت‌تان را هم هدر می‌دهید.

این وسیله علاوه بر نگهداشتن لباس‌ها، کیف، روزنامه و مجله، کلید‌ها و … را هم برای‌تان نگه می‌دارد.

به چه وسایلی نیاز داریم؟

– تخته چوبی (الوار) به سایز ۱ در ۱۵ در ۵۰ سانتی متر. تخته چوب شماره ۱

– تخته چوبی (الوار) به سایز ۱ در ۷ ٫ ۵ در ۵۰ سانتی متر. تخته چوب شماره ۲

– تخته چوبی (الوار) به سایز ۱ ٫ ۵ در ۱۰ در ۵۰ سانتی متر. تخته چوب شماره ۳

– تعدادی رخت آویز

– اره برقی

– متر نواری

– دریل

– رنگ

– روغن جلا

– برس رنگ

– چسب چوب

– گیره

– چند عدد قلاب پشت قاب عکس

– پیچ

دست به کار شویم!

یک رخت آویز همه کاره بسازید

یک رخت آویز همه کاره بسازید

 

مرحله اول

یک رخت آویز همه کاره بسازید

سایز چوب لباسی که می‌خواهید داشته باشید چقدر است؟ بسته به تعداد رخت آویزی که می‌خواهید به چوب لباسی وصل کنید و سایز دیواری که می‌خواهید چوب لباس را بر آن نصب کنید، سایز آن را تعیین کنید. معمولا برای هر ۴ رخت آویز، چوب لباسی به طول ۵۰ سانتی متر مناسب است. پس حالا تناسب ببندید و بسته به تعداد رخت آویز‌ها و چیزی که می‌خواهید به آن‌ها آویزان کنید (کلاه، کیف و …) طول چوب لباسی‌تان را تعیین کنید. تخته چوب‌ها را به وسیله اره برقی به بلندایی که می‌خواهید ببرید.

مرحله دوم

تخته چوب شماره ۱ قرار است قسمت جلویی چوب لباسی‌تان باشد. مرکز عمودی این تخته چوب را پیدا کنید و در این نقطه به وسیله مداد خطی افقی در طول تخته چوب بکشید. بر روی این خط در فاصه ۱۰ سانتی متری، ۲۰ سانتی متری، ۳۰ سانتی متری و ۴۰ سانتی متری چند علامت بزنید. این علامت‌ها جایی که رخت آویز‌ها را به تخته چوب وصل می‌کنید، نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید چیزی جاگیرتر از لباس یا کت به آن‌ها آویزان کنید (مانند کیف و…)، فاصله‌های بین رخت آویز‌ها را بیشتر در نظر بگیرید.

یک رخت آویز همه کاره بسازید

 

با استفاده از دریل و سرمته‌ای به قطر پیچ‌ها، علامت‌هایی که زده‌اید را سوراخ کنید.

توجه داشته باشید پیچ‌هایی که انتخاب می‌کنید باید با اندازه پیچ‌هایی که رخت آویز‌ها می‌خورند، یکی باشد.

مرحله سوم

با استفاده از برس، چوب‌هاتان را رنگ کنید. در مورد کوچکترین چوب، می‌توانید تنها لبه‌های آن را رنگ کنید و بقیه چوب را بدون رنگ باقی بگذارید، چون در نهایت دیده نخواهد شد، اما در مورد دو تخته چوب دیگر، حتما تمام سطوح آن‌ها را رنگ کنید. اجازه دهید تخته‌ها به طور کامل خشک شوند. سپس با استفاده از روغن جلا، چوب‌ها را جلا دهید. با توجه به روش مصرف نوشته شده روی قوطی روغن، این کار را انجام دهید. سپس اجازه دهید تخته‌ها دوبار کاملا خشک شوند.

یک رخت آویز همه کاره بسازید

مرحله چهارم

حالا نوبت به وصل کردن رخت آویز‌ها می‌رسد. رخت آویز‌ها را از پشت تخته شماره ۱ به وسیله پیچ به آن وصل کنید. پیچ‌ها را حسابی محکم کنید.

یک رخت آویز همه کاره بسازید

یک رخت آویز همه کاره بسازید

یک رخت آویز همه کاره بسازید

مرحله پنجم

به دو طرف تخته شماره ۲ به خوبی چسب چوب بزنید و آن را مانند محتویات ساندویچ در بین دو تخته شماره ۱ و شماره ۳ قرار دهید و آن‌ها را با گیره محکم به یکدیگر فشار دهید. توجه کنید که تمام قسمت‌های تخته شماره ۲ باید به دو تخته چوب دیگر بچسبد پس به تمام لبه‌های کار چسب چوب زیادی بمالید. برای اینکه چوب لباسی‌تان آسیب نبیند، در بین آن و گیره‌ها یک تکه چوب اضافی قرار دهید تا گیره‌ها بر روی چوب لباسی رد نیاندازند. وقتی کارتان تمام شد، اجازه دهید چوب لباسی‌تان به خوبی خشک شود.

یک رخت آویز همه کاره بسازید

مرحله ششم

چند قلاب قاب عکس را به وسیله پیچ به پشت چوب لباسی‌تان وصل کنید. بر روی دیواری که می‌خواهید چوب لباسی را به آن وصل کنید، به وسیله دریل، چند سواخ ایجاد کنید و چند پیچ درون سوراخ‌ها فرو کنید. حالا چوب لباسی را به وسیله قلاب‌های پشتش روی این پیچ‌ها سوار کنید. این چوب لباسی قابل حمل هم هست. خب، چوب لباسی‌تان حاضر است! از آن برای آویزان کردن لباس و کیف و قرار دادن مجله‌ها و نامه‌ها استفاده کنید!

یک رخت آویز همه کاره بسازید